Cildiye

Cildiye

Cildiye bölümümüz ve lazer uygulama ünitemiz hizmetinize girmiştir. Merkezimizde Alexandrite Lazer kullanılmaktadır.

Alexandrite lazerlerepilasyon amacıyla en çok kullanılan lazerlerdir. Neredeyse tüm lazer merkezlerinde alexandrite lazer bulunmaktadır. Bu lazerlerin en önemli  özellikleri uygulama prosedürlerinin kolay olmasıdır. Hızlı lazerler olduklarından günlük yapılabilen işlem sayı fazladır. İşlem süresi kısadır.

Alexandrite lazerlerdeağrı oldukça azdır. Birçok kimse ağrının az olmasından dolayı da alexandrite lazeri tercih etmektedir. Lazer epilasyon amacı ile alexandrite lazer sadece açık cilt tiplerinde uygulanabilir. Bunun nedeni alexandrite lazerlerin melanın ismindeki boya maddesi üzerinden etki etmesidir.

Alexandrite lazerlerkılın yapısında bulunan melanin tarafından emilirler. Her atışta milisaniyelik bir süre içinde melanin enerjiyi tutup kıl köküne iletir. Kıl kökünde bu enerji ısıya dönüşür. Kıldaki kök hücreleri fonksiyonlarını yitirir. Böylece kalıcı epilasyon sağlanır. Cilt rengi koyu ise yani melanin boyası fazla ise lazer enerjisi cilt tarafından da tutulur. Bu durum ciltte yanıklara ve lekelere neden olabilir. İşte bu nedenle alexandrite lazerler koyu ciltle de uygulanamaz. Sadece açık ciltlerde uygulanabilir Alexandrite lazeruygulanan bir kimse bronzlaşmış ise alexandrite lazer yine aynı sebeplerle uygulanmamalıdır. Kişinin bikini izine bakarak açılıncaya kadar beklemek gerekir. Aksi halde kabuklanmalara, yanıklara ve lekelenmelere neden olunabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Uygulaması

Alexandrite lazer epilasyon uygulamasından önce doktorlar veya uzmanlar  görüşme sırasında cilt ve kıl yapısının bu lazere uygun olup olmadığına bakarlar. Alexandrite lazere uygun iseniz doz ayarlaması size özel tayin edilerek uygulamaya başlanır. Uygulama öncesinde bölgeye ağda yapmamış ve cımbızla almamış olmanız gereklidir. Bölgedeki kıllar traş makinesi ile kısaltılır. Bölge kozmetiklerden ve parfümlerden silinerek temizlenir. Daha sonra test atışı yaparak etkinliği ve ciltte oluşan raksiyonu 15 dakika kadar sonra değerlendirirler.

Alexandrite lazerlerin başlık çapları 18–15–12 mm dir. Bu uygulama sırasında başlığın alanı kadar olan alandaki tüm kıllar her atışla taranmış olur. Alexandrite lazerlerle uygulama yapılan bölge tamamen taranır. Her atışta bölgedeki kılların yandığı gözlenir. Bu esnada iğne batması gibi geçici bir ağrı duyulur. Cihazlarda bulunan soğutma sistemleri ve extra soğutmalarla bu his azaltılır. İşlem yapılan alanlarda oluşan hafif kızarma ve kıl köklerinde kızarma ve şişme normaldir. Lazerin etkinliğini gösterir. İşlem sonrası fazla kızarıklık oluşursa extra soğutma yapılması faydalı olur. Lazer epilasyon uygulanan alan nemlendirici kremlerle nemlendirilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Uygulamasında Olası Yan etkiler nelerdir?

Alexandrite lazerler güvenilir lazerlerdir. Fakat başta doğru değerlendirme yapılmazsa yan etkilerede neden olabilirler. Alexandrite lazerler sadece açık cilt tiplerinde uygulanabilirler. Bu nedenle buna dikkat edilmelidir. Koyu tene uygulanır ise yanık ve lekelere neden olabilir. Bronz tende uygulama koyu tenden bile kötüdür. Çünkü bronz tende aşırı artmış bir melanin aktivitesi söz konusudur. Cilt açılıncaya kadar beklemek gerekir.

Alexandrite lazerin en çok korkulan başka bir yan etkisi de yüz boyun bölgesine uygulandığında ince tüylerde tetikleme yapmasıdır. Bu yan etki oluşur ise tekrar eden seanslardanda fayda görülmez. Özellikle hafif koyu tenli kişilerde ve ince yüz tüylerinde bu yan etki görülme ihtimali fazladır.

Lazer Epilasyonun Etki Mekanizması Nedir?

Lazerle epilasyon yönteminde, lazer ışığı, melanin pigmentini hedef alır ve kıl follikülünde yüksek enerjiye ulaşır. Follikül içerisindeki melanin’in lazer ışığındaki enerjiyi emmesiyle follikül ısınır ve harabiyete uğrar. Bu harabiyet nedeniyle follikül yeni kıl oluşturma yeteneğini kaybeder ve yeni kıl oluşumu engellenmiş olur. Lazer ışığındaki yüksek enerji follikülde harabiyete neden olurken cildin diğer yapılarında herhangi bir harabiyete neden olmamaktadır.Epilasyonda Hangi Tip Işık Sistemleri Kullanılır? Lazerle epilasyonda en çok Alexandrite, Diode ve Nd:YAG lazer ışık sistemleri kullanılmaktadır. Yine sıklıkla kullanılan ancak lazer olmayan IPL (Intense Pulsed Light) sistemleri de epilasyonda kullanılmaktadır. Epilasyonda en çok kullanılan lazer ve lazer olmayan ışık sistemlerinin dalga boyları 755nm ile 1200nm arasında değişmektedir. Özetlemek gerekirse;

EPİLASYONDA KULLANILAN IŞIK SİSTEMLERİ(LAZER/LAZER OLMAYAN)
Alexandrite Lazer
Diode Lazer
Nd:YAG Lazer
Lazer olmayan IPL ışık sistemleri (Modern Ağda)

 

Günümüzde en çok kullanılan lazer çeşitleri

·                    Alexandrite lazer

·                    Nd:YAG lazer ve

·                    Diode Lazer’dir

Lazer epilasyonda soğutma, epidermis yani derinin üst tabakasının hasar görmesini engellemeye yardımcı önemli bir faktördür. Her bir lazer atışı sonrasında ısınan epidermisin etkili bir biçimde soğutulması gereklidir. Lazer epilasyon sistemlerinde cildin soğutulması için farklı soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerden birisi de cilde soğutma gazı püskürtülmesi yöntemidir. Aşağıdaki resim soğutma gazı püskürtme yöntemi ile epidermisin soğutmasını temsil etmektedir.

Lazerle Epilasyonun Zararı Veya Yan Etkisi Var mıdır?

En çok sorulan sorulardan birisi de, lazerle epilasyonun sağlığa herhangi bir zararının veya yan etkisinin olup olmadığı şeklindedir. Lazerle epilasyon, kişinin cilt yapısına uygun enerji seviyesi kullanılarak doğru bir şekilde uygulanır ve cilt soğutması da yine cilt yapısına uygun bir biçimde yapılırsa yan etki oluşturma riski oldukça azdır.Bronz kişilerin ciltleri açık tenli kişilerle kıyaslandığında lazer enerjisinin daha yüksek bir miktarını emmektedir. Bu nedenle bronz tenliler için cilt yüzeyinde daha az enerji bırakan Nd:YAG lazerin Alexandrite lazere göre daha uygun bir seçenek olduğu söylenebilir. Ancak epilasyonda hangi lazer tipi kullanılmış olursa olsun, lazer uygulamasından sonraki iki hafta boyunca güneşten sakınılmasında yarar bulunmaktadır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar ve/veya leke oluşumu gözlenebilir.Lazer ışınının çok güçlü ve parlak olması nedeniyle lazerle epilasyon uygulaması sırasında özel bir gözlük takılmalıdır. Aksi takdirde lazer ışını gözlerde hasara neden olabilmektedir.(Lazer atışı esnasında görünen ışık)

Merak edilen bir diğer konu da lazerle epilasyonun kanserojen etkisinin olup olmadığıdır.

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere farklı tipteki epilasyon lazerleri farklı dalga boylarında çalışmaktadır. Epilasyon lazerlerinin çalıştığı dalga boyları sadece kıl folliküllerinde bulunan melanosit hücreleri tarafından emilmektedir. Melanosit hücrelerinin en yoğun olarak bulunduğu alanlar vücudumuzdaki benlerdir. Bu yüzden herhangi bir kanserojen etki yaratmamak için lazer yapılırken vücuttaki benlerin korunması ve üzerine lazer atışı yapılmaması gerekmektedir. Lazerle epilasyonun kadın üreme organlarında olumsuz sonuçlara neden olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu yoktur. Lazerle epilasyonun hamilelik döneminde bebeğe zararlı olabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak yine de hamilelere lazerle epilasyon uygulanmamalıdır.

Lazer Epilasyon İçin En Uygun Zaman Nedir?

Lazer epilasyon için en uygun zaman sonbahar, kış ve ilkbahar dönemidir. Ancak lazerle epilasyon sonrası güneşten korunmak şartıyla lazerle epilasyon yazın da uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Hangi Zaman Aralıklarıyla Uygulanır?

Yüz bölgesine 1-1.5 ay, vücut bölgesine ise 2-2.5 ay arayla uygulanır. Bunun nedeni bu zaman aralıklarında tüylerin anagen, yani büyüme fazına girmeleridir. Lazerle epilasyon büyüme fazındaki tüylere etkilidir, yani o seansta büyüme fazında bulunan tüyler (tüm tüylerin %20-30’u) yok edilmiş olur. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç vermemesinin nedeni budur. Hastaların bu sürelere uyması lazerle epilasyonun etkinliğini arttırır.

Lazer Epilasyon Kimlerde Daha Başarılıdır?

Lazerle epilasyonda başarı  genellikle açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişilerde daha çabuk elde edilmektedir.  Açık renkli tüyler bulunduğunda ise tüy follikülleri lazer ışınlarını yeterli düzeyde ememediğinden dolayı yok edilmeleri daha zor olmaktadır. Kullandığı 755nm’lik lazer dalga boyu nedeniyle Alexandrite lazer genel olarak açık tenli kişilerde Nd:YAG lazere göre daha başarılı olmaktadır. Özellikle koyu tenli esmer veya bronz kişilerde ise, cildin kendisi lazer enerjisinin bir kısmını emeceğinden, kullanılacak lazer cihazında ayarlanan enerji seviyesinin büyük  önemli bulunmaktadır. Gerekenden daha yüksek enerji kullanıldığı takdirde, lazer ışınlarının ciltte leke bırakma olasılığı olabilir. Ancak enerjinin düşük tutulması da lazerle epilasyonun etkinliğini azaltmakta ve seans sayısının artmasına neden olmaktadır. Kullandığı lazerin dalga boyu nedeniyle esmer ve bronz tenliler için Nd:YAG lazer, Alexandrite Lazere göre genel olarak daha hızlı sonuç verebilmektedir. Esas olarak lazer epilasyonda başarı, “cilde en uygun tipte ve enerji seviyesindeki” lazerin kullanılması ile artmaktadır.

Lazer Epilasyonda Sonucu Etkıleyen Başka Faktörler Var mıdır?

Lazerle epilasyon yaptırmak isteyen bir kişinin herhangi bir hormonsal bozukluğu varsa (polikistik over, hipotiroidi, hiperandrojenizm vs.) lazerle epilasyonun başarılı olması için öncelikle tedavisini tamamlamalıdır. Kişi kıllanmayı arttıracak bir ilaç alıyorsa bu ilaç kesilmeden istenen sonucun alınamayacağı bilinmelidir.Lazer

Epilasyondan Önce Yapılması/Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylere işlemden önceki 4 hafta içerisinde ağda, cımbız ve epilatörle kökten alma işlemlerinin yapılmamış olması gerekmektedir. Ancak lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylerin 2-3 gün önceden tıraş bıçağı ile alınması tavsiye edilmektedir.